Lista aktualności Lista aktualności

Dawnych wspomnień czar

24 sierpnia 2018 roku Nadleśnictwo Cierpiszewo gościło Panią Marię Bicz – Kubiatowicz i Pana Andrzeja Bicza - dzieci byłego Nadleśniczego Nadleśnictwa Osiek (obszar dzisiejszego obrębu leśnego Zawiszyn).

Pan Eugeniusz Bicz był Nadleśniczym Nadleśnictwa Osiek w latach 1934-1939 oraz 1945-1947. Postać Pana Bicza części leśników jest znana, za sprawą fotografii, które zdobią korytarz biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, izbę edukacyjną Nadleśnictwa Cierpiszewo, jak również pojawiają się w różnego rodzaju opracowaniach historycznych.

Jedna z z fotografii przedstawia grupę leśników wraz z Nadleśniczym Biczem. Na jej odwrocie znajduje się opis osobiście wykonany przez Pana Eugeniusza Bicza – N-ctwo Osiek - ziemia z „Osieka” na kopiec  w Sowińcu pod Krakowem. Wydarzenie to miało miejsce w 1935 roku i było hołdem dla Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kilkugodzinną podróż szlakiem miejsc związanych z rodziną Państwa Biczów zakończył zbliżający się zmrok, chociaż rozmowom nie było końca.
Dziękujemy naszym miłym gościom za odwiedziny, przekazany „bagaż” wspomnień, zarówno powiedzianych jak i spisanych na kartkach papieru oraz sporą ilość  informacji dotyczących historii naszego nadleśnictwa.