Lista aktualności Lista aktualności

Leon Wyczółkowski w Cierpiszewie

Pocztówka przedstawiająca rysunek wykonany przez Leona Wyczółkowskiego, zatytułowany „Zabytkowe dęby w Nadleśnictwie Cierpiszewo pod Toruniem” dokumentuje pobyt malarza w Cierpicach.

Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim Pana Rafała Kubiaka dowiedzieliśmy się o fakcie goszczenia w naszym Nadleśnictwie polskiego malarza, grafika i rysownika, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego – Leona Wyczółkowskiego.
Potwierdzeniem powyższego, jest pocztówka wydana przez Ligę Ochrony Przyrody – Zakład Zadrzewień i Zieleni, Chojnice, przedstawiająca rysunek wykonany przez Leona Wyczółkowskiego, zatytułowany „Zabytkowe dęby w Nadleśnictwie Cierpiszewo pod Toruniem".


O kunszcie artysty niech świadczy fakt, że pomimo upływu lat i niesprecyzowania miejsca wykonania powyższego dzieła, nie mieliśmy najmniejszych problemów ze zlokalizowaniem zabytkowych drzew. Znajdują się tam, gdzie w owym czasie i przez wiele następnych lat mieściła się siedziba Nadleśnictwa Cierpiszewo. Będąc na miejscu możemy w miarę dokładnie ustalić miejsce w którym nasz wielki artysta rozstawił swoje sztalugi.
Najbardziej okazały egzemplarz dębu, widoczny na pierwszym planie dzieła Leona Wyczółkowskiego, został w ostatnich latach powalony przez wiatr, a pozostawione przez leśników martwe drewno stanowi obecnie miejsce rozwoju dla wielu organizmów.

Tekst  A. Szafkowski, zdjęcia A.Szafkowski, D.Kruczkowski