Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy sukces naszego Kolegi!

Andrzej Michałowski zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Wytrzymałościowym Podnoszeniu Ciężarów, które trwały w dniach od 10 do 15 lipca br. w Bułgarii (Warna)!

    Leśnicy są znani z różnych zainteresowań, często bardzo odległych od ich codziennych obowiązków. W ostatnich latach pojawiają się wokół nas „nowe" dyscypliny sportu. O tym, czy rzeczywiście jest to forma nowości przekonać się można dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z informacjami rozsianymi po całym internecie. Dyscyplina „wytrzymałościowe podnoszenie ciężarów" dla większości z nas jest mało znana. A to z tego powodu, że sport ten najpierw z Rosji „przebył" Atlantyk, a następnie stamtąd wniknął do naszych klubów siłaczy. Jest to rzeczywiście sport klubowy, promujący zdrowy tryb życia z jednoczesnym pokonywaniem swoich słabości fizycznych.
    Na co dzień Kolega Andrzej jest terenowym pracownikiem Służby Leśnej, zatrudnionym w Nadleśnictwie Cierpiszewo. Wolny czas poświęca swojej pasji, jaką jest podnoszenie ciężarów. Zdobycie trzeciego miejsca na tak prestiżowych zawodach jest do tej pory największym sukcesem Kolegi Andrzeja. Występ w Bułgarii jest potwierdzeniem sukcesów w kraju – dwukrotne Mistrzostwo Polski w tej dyscyplinie. W galerii dotyczącej występu można zobaczyć również zdjęcia z Zawodów Ogólnopolskich, które odbyły się w dniu 4 lipca br. w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie Andrzej Michałowski zdobył I miejsca w dwóch kategoriach – długi cykl jednorącz oraz długi cykl oburącz.
    Zawody w Warnie rozpoczęły się od ważenia wszystkich zawodników. Na podstawie uzyskanych pomiarów oraz kwalifikacji wiekowej, każdy z kilkuset startujących stał się częścią grupy, z której pragnął wybić się na podium w ostatnim dniu zawodów. Zanim jednak wyłoniono zwycięzców spośród ustalonych grup, zawodnicy musieli zaprezentować swoje umiejętności siłowe i wytrzymałościowe.


    Zarówno podczas Mistrzostw Europy, jak i na odbywających się cyklicznie w kraju zawodach, zawodnicy podnoszą odważniki o wadze od 12 do 32 kg – w zależności od kategorii wiekowej i płci. Podobny przebieg miały tegoroczne Mistrzostwa Europy w tym sporcie. Zawody międzynarodowe różnią się tym od krajowych, że w limicie czasowym wynoszącym 10 minut, zawodnik podnosi ciężary bez ich odkładania, czyli bez odpoczynku. Przerwanie wykonywania określonej sekwencji ruchów, jest traktowane przez sędziów, jako zakończenie. Należy wspomnieć, że Wytrzymałościowe Podnoszenie Ciężarów jest sportem, w którym odnajdziemy szeroką paletę różnych sekwencji ruchów z odważnikami o różnej wadze.
    Andrzej Michałowski to nie ukryty talent, lecz wieloletnia praca nad swoimi umiejętnościami. Na jednym z archiwalnych zdjęć można zobaczyć młodziutkiego chłopaka z czasów nauki w Technikum Leśnym, dźwigającego sztangę na zawodach międzyszkolnych.
Dyscyplinę, którą obecnie trenuje Andrzej Michałowski, ćwiczy od niedawna, wybierając ją jako najlepiej służącą tężyźnie fizycznej i zdrowiu, bez względu na wiek czy płeć zawodnika – o wysokiej specjalizacji w tej dziedzinie niech świadczą uprawnienia instruktorskie, które również posiada w tej dyscyplinie.
    Warto zauważyć, że w Warnie nasz Kolega nie pokonał tylko reprezentantów Rosji, z którymi niebawem, bo w listopadzie br., spotka się na Mistrzostwach Świata w Dublinie. Jesteśmy pewni, że w Irlandii, Pan Andrzej nie będzie miał sobie równych!