Asset Publisher Asset Publisher

Wiosna w lesie? Jak wygląda wiosenny las?

Wiosna jest to z pewnością jedną z najpiękniejszych pór roku. Gdy słyszymy słowo „wiosna” przed oczami stają nam zieleniejące łąki, które pokrywają się kwiatami. Podobnie w lesie wszystko odżywa. Powietrze jest świeże i rześkie, a rośliny oraz zwierzęta budzą się z zimowego uśpienia.

Nim na przełomie marca i kwietnia drzewa pokryją się listowiem, runo leśne – korzystając z krótkiego czasu, gdy dochodzą do niego promienie słońca – wypuszcza liście i kwiaty. Naszą uwagę przykuwają tu zwłaszcza najwcześniejsze kwiaty, takie jak przebiśnieg czy podbiał, po nich zaś zawilec gajowy, przylaszczka i fiołek leśny. Pełna wiosna w lesie – kwiecień i maj  – to z kolei kwitnące konwalie oraz stopniowo rozwijające się paprocie.
Wiosna w lesie: drzewa
    Kiedy dni stają się dłuższe, a temperatura powietrza wzrasta, do życia zaczynają się budzić drzewa. Najwcześniej ożywają czeremchy, a zaraz po nich brzozy. Szczególne wrażenie robią drobne, bladozielone listki brzóz na tle czarnych gałęzi drzew innych gatunków.
Wiosna w lesie: ptaki
    Wiosną w lesie zewsząd dobiegają odgłosy najróżniejszych ptaków śpiewających takich jak: kos, sikorka, drozd czy pierwiosnek (którego nazwa wywodzi się od jego wczesnego wiosennego śpiewu). Leśne ptaki wiosną ruszają także do budowy gniazd, a dzięcioły wykuwają (co roku nową) dziuplę.
Wiosna w lesie: inne zwierzęta
    Wiosna w lesie to czas, gdy swą aktywność po zimowym uśpieniu zwiększają także ssaki. Sarny i jelenie uzupełniają czas niedoborów pożywienia skubiąc świeże i soczyste trawy i krzewinki. W maju nad ciekami wodnymi bobry pracują przy swych żeremiach.
    Las wiosną aż roi się też od owadów, które spędziwszy zimę wśród liści, pod ziemią albo w załamaniach kory drzew intensywnie szukają pożywienia. Oprócz trzmieli, os i chrząszczy dostrzec możemy też pierwsze motyle. W promieniach wiosennego słońca na leśnych polanach wygrzewają się z kolei gady – m.in. jaszczurki i węże.